Inför kommande termin ht/vt
Här kommer viktig info om datum och saker att tänka på i GLTKs Tennisverksamhet framöver!
Läs informationen noga och kontakta oss vid frågor.
När slutar terminen för Tennisverksamheten?
Sista tillfälle är söndagen 7 juni.
Är det några planerade träningsuppehåll?
14-17 maj & 6 juni är det träningsuppehåll.
När måste vi säga upp vår plats för hösten?
Om du inte vill fortsätta i Tennisverksamheten behöver du aktivt säga upp din plats.
Maila tennisskolan@gltk.se senast 29 maj.
Uppsägningar efter detta datum kommer att debiteras med 300:-. Sägs platsen upp efter terminsstart debiteras 300:- av terminsavgiften + de träningstillfällen som har passerat.
Vad behöver vi göra för att behålla platsen? När kommer fakturan för hösten?
Nytt för i år är att vi kommer dela upp faktureringen i två perioder, en i juni och en i september. I juni kommer alla få en faktura för ett träningstillfälle i veckan. Betalas fakturan innan förfallodatum (26/6) är platsen säkrad för hösten. När vi är klara med schemat i slutet av augusti kommer tilläggsfakturor skickas ut för de spelare som tränar två eller fler gånger i veckan.
Vi vill byta/lägga till/ta bort träningstillfälle inför hösten. Hur gör vi det?
Maila önskemål om att ändra träningstillfällen till tennisskolan@gltk.se. Vi kommer arbeta med detta under augusti och försöka tillgodose önskemål. Observera att vi har många elever i vår tennisverksamhet och strävar efter att skapa jämna grupper efter spelnivå och ålder – men att det alltid kommer finnas ett visst spann i varje grupp.
När börjar höstterminen?
Lör 29 augusti.